کوچینگ چیست؟

کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ (که گاهی با عنوان مربی یا رهیار نیز مینامند) (coachو مراجعه کننده است که با استفاده از آن، مراجعه کننده با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود،  توانایی شخصی و حرفه ای خود را افزایش میدهد.

تفاوت کوچینگ با منتورینگ و روانشناسی

تفاوت کوچینگ با روانشناسی، مشاوره و یا منتورینگ، از پرسش های متداولی است که توسط مراجعین پرسیده می شود. به بیان ساده، در فرآیند کوچینگ  مراجعه کننده، راه حل را با همراهی کوچ، در درون خود جستجو می کند و با آگاه تر شدن، رشد می نماید. این آگاهی و خرد از درون به او داده می شود، نه بیرون و این در حالی است که در منتورینگ، یک منتور حرفه ای که در موضوعی خاص آگاهی لازم را داراست، راه حل های از پیش تعیین شده را به مراجع، ارائه میدهد. بسته به نوع هدف یا مساله، هر کدام از این روش ها، می توانند سودمند باشند.

در مشاوره و روانشناسی، تمرکز بر درمان انواع مشکلات روانی و اختلال شخصیتی است و معمولا به میزان زیادی رویکرد اصلی، واکاوی و نگاه به گذشته فرد است. اما کوچینگ یک فرایند درمانی نیست، بلکه یک فرآیند ارتقای کیفیت و تحول است. در کوچینگ، نگاه به مراجعه کنندگان، بدون قضاوت بوده و مراجعه کننده، به عنوان فردی توانمند که پتانسیل حل مشکلات خود و پیدا کردن راه حل و رشد را دارد، شناخته می شود. کوچینگ بر عمل در زمان حال و برنامه ریزی مسیرآینده برای رسیدن به اهداف استوار است و به همین دلایل، تمرکز آن بر آینده است.

یکی از راه های کسب موفقیت داشتن یک کوچ با تجربه است

کوچ (Coach) کیست؟

کوچ‌ ها تسهیل گرانی هستند که به شما کمک می‌کنند به آگاهی برسید و مسائلی را خودتان کشف کنید و یاد بگیرید. کوچ‌ها هرگز شما را نصیحت نمی‌کنند و به شما راهکار ارائه نمی‌دهند، بلکه آنها با استفاده از ابزارهایی کارآمد در حرفه خود (مانند گوش دادن فعال، پرسیدن سوالات موثر و قدرتمند و بازخورد)، به شما کمک می‌کنند تا نقشه راه را برای پیشبرد اهدافتان تعیین کنید یا پازل‌های درونی که موجب بروز مسائلی در زندگی شما شده‌اند را کنار هم ببینید و به نتیجه برسید. کوچ‌ها در حقیقت به افراد کمک می‌کنند که خودشان با رسیدن به آگاهی و پاسخ‌ها، میان آن کسی که هستند و آن کسی که می‌خواهند باشند پلی ایجاد کنند. کوچ‌ها به افراد کمک می‌کنند تا افکار و پیچیدگی‌های ذهن خود را خودشان سر و سامان دهند، ساده کنند و به شفافیت برسند.

کوچینگ بهترین راهکار
اصل کوچینگ

اصل کوچینگ (Coaching)

باید بگوییم که کوچینگ نوعی مکالمه است که به یادگیری کمک می کند یعنی کوچینک در واقع نوعی تکنیک سوال پرسیدن است که در تمام امور زندگی به شما کمک می کند.همچنین نوعی فرآیند است که فرصت هایی را برای بهبود و تغییر در افراد فراهم می کند که اصلا بهتر است بگویم کوچینگ کمک می کند تا افراد را توسعه دهید و راهکارهایی را ایجاد می کند تا بتوانید بهترین راه حل را برای مساله ایجاد شده پیدا کنید. کوچینگ حتی می تواند برای حل مساله به شما کمک کند.در کوچینک شما به کمک ابزارهایی که در اختیارتان دارید می توانید فرایند یادگیری را در فرد پشتیبانی کنید بهتر است بگویم ما با کوچینگ قصد داریم در افراد یادگیری(تغییر رفتار) را ایجاد کنیم.

توسعه انسان ها به کمک کوچینگ

کوچینگ در واقع هنر بهسازی عملکرد دیگران است.مدیرانی که روش مربی گری را برای هدایت اعضای خود به کار می گیرند در واقع آنها را تشویق می کنند که با انجام کارهای چالش بر انگیز به تجربیات خود بیفزایند.حال از یک زاویه دیگر به این موضوع دقت کنید فرض کنید یک پدر با تجربه می خواهد چالشهایی که خود در زندگی تجربه کرده است را به پسر نوجوانش یاد بدهد و به فرزندش می گوید پسرم حواست باشد که کسی سرت کلاه نگذارد و پسر نوجوان هم می گوید چشم باباجان. به نظر شما آیا این پسر نوجوان یاد گرفت که کسی در زندگی سرش کلاه نگذاره؟ قطعا اینگونه نسیت و ما با صرف گفتن یک موضوع نمی توانیم در فرد یادگیری ایجاد کنیم بطور مثال من به شما می گویم در این استخر یک سکوی پرش وجود دارد که ارتفاع آن 10 متر است.

قطعا هیچ ذهنیت و هیچ چشم اندازی در شما ایجاد نمی شود. اما وقتی شما را بر سر این سکو می برم و شما از ارتفاع 10 متری پایین را می بینید قطعا یک ذهنیت از ارتفاع 10 متر در شما ایجاد می شود و وقتی که جرات می کنید و از این ارتفاع به داخل آب می پرید تازه می فهمید مفهوم ارتفاع 10 متر یعنی چی! و در فرایند کوچینگ هم به همین صورت است و با صرف گفتن یک موضوع فرد نمی تواند یادگیری خوبی برایش ایجاد شود.

توسعه انسان ها به کمک کوچینگ

در این کلیپ کوچینگ را به زبان ساده متوجه خواهید شد

طرح های مشاوره

امروز کارهایی رو انجام بده که دیگران حاضر نیستند انجام بدند

تا فردا کارهایی رو انجام بدی که دیگران قادر نیستند انجام بدند

طرح نقره ای47هزار تومان
حق مشاوره برای یک جلسه
طرح ویژه153هزار تومان
حق مشاوره برای چهار جلسه
طرح طلایی83هزار تومان
حق مشاوره برای دو جلسه

تصمیم با توست

دیدگاه از جلسه کوچینگ

“صرفا برای تجربه، مشاوره رایگان رو انتخاب کردم و بعد از اون واقعا شگفت زده شدم و دیگه داوطلب پَر و پا قرص جلسات کوچینگ شدم”

آقای رسولی
دیدگاه یکی از داوطلبین کوچینگ

“واقعا بعد از جلسات مشاوره زندگی من متحول شد فقط میتونم بگم بی نظیر بود بی نظیر”

خانم جباری
میری

“فقط به اصرار یکی از دوستانم پذیرفتم که جلسه رایگان رو داشتم، خداروشکر میکنم بخاطر این انتخابم بعد از اون همیشه از جلسات مشاوره استاد رمضانی استفاده میکنم ”

آقای میری